Holistički pristup anti-age nezi: Saveti stručnjaka iz oblasti fitnesa, ishrane, mentalnog zdravlja i estetske medicine I DEO

Da li se i tebi čini da je oko nas previše saveta o zdravlju, nezi kože i rutinama, a da je teško razlikovati prave stručnjake od početnika? Nekad je pravi izazov biti siguran da smo poslušali nekoga ko zaista zna šta govori.

Kada je skin-care u pitanju, važno je razumeti da lepa i zdrava koža nije rezultat samo jedne kreme ili maske, već kombinacija celokupnog životnog stila. Zato smo okupili priznate stručnjake iz različitih oblasti—psihologije, dermatologije, fizionomije...—i zamolili ih da podele sa nama svoje znanje i iskustva. Njihovi odgovori nude ne samo naučne činjenice, već i praktične savete koji će vam pomoći da konačno otkrijete šta zaista utiče na vašu kožu i kako možete koristiti te informacije za svoje dobro!

Ovaj blog podelili smo u dva dela, kako biste imali dovoljno vremena da detaljno pročitate i upotrebite sve ove savete u svojoj rutini. U prvom delu, predstavljamo vam odgovore sledećih stručnjaka:

  • Dr Marijana Tubić, Dermatovenerolog, Sertifikovani Lekar za Estetiku i Anti-aging, Edukator i Osnivač Klinike "Visage"
  • Diana Morić, Fitnes Stručnjak, Svetska Prvakinja u Sambo-u, Evropska Bronza u Džudo-u, Nosilac Nacionalnog Priznanja Države Srbije
  • Svetlana Majkić, Psihoterapeut transakciono analitičarske orjentacije
Pročitajte njihove savete i saznajte kako da negujete svoju kožu na najbolji način kroz sve životne faze. U narednom blogu, predstavićemo vam još stručnjaka i dodatne uvide!

 

1. Dr Marijana Tubić

Pitanje 1: Koje su najefikasnije procedure koje preporučujete za očuvanje mladalačkog izgleda bez promene prirodnih crta lica?

Odgovor: Kao dermatologu, moja vizija lepote je pre svega zdrava i negovana koža, a svi koji me poznaju znaju koliki sam zaljubljenik u lasere i kolagen stimulatore. Pre neki dan mi je bila pacijentkinja koja ima 60+ godina, moja pacijentkinja unazad 6-7 godina, i kaže: "Drugarice mi govore - svake godine sve bolje izgledaš, koža ti je lepša". I to je moja pobeda - žene u zrelim godinama, sa lepom kožom i sa neizmenjenim izgledom.

Pitanje 2: Koji tretmani pružaju dugotrajne rezultate u kombinaciji sa pravilnom negom kože kod kuće?

Odgovor: Sve što radimo kod nas u klinici zahteva podršku i od kućne nege. Tretmani koji pružaju dugotrajne rezultate su laseri - kada govorimo o teksturi kože, i hijaluronski fileri - koji su u rukama iskusnih stručnjaka savršeno oružje u borbi protiv vidljivih tragova gravitacije na licu. Danas imamo kampanje protiv filera, međutim, sa mnogim stvarima kao dermatolog se ne slažem. Ono što je bitno jeste ko vam injektuje filer i koji.

Pitanje 3: Kako bi trebalo da izgleda anti-age rutina kod žena u različitim životnim fazama?

Odgovor: Ako govorimo o devojkama do 25-30 godina, za njih su adekvatna kućna nega i tretmani kao što su skin boosteri, PRP, polinukleotidi i biorevitalizacija. U periodu između 30 i 40 godina, neophodno je uvesti tretmane botulinum toksinom, poznatim kao botoks, kako bismo sprečili nastajanje mimičnih bora. Takođe, hijaluronski fileri za blagi lifting lica. Od 40 do 50 godina, na scenu stupa i Morpheus 8, uz sve tretmane koje smo radili u ranijem periodu. Laserski tretmani su preporučeni u svim uzrastima, od tinejdžera s aknama do osoba u zrelijim godinama.

Pitanje 4: Koji su najefikasniji proizvodi i sastojci koje preporučujete za svakodnevnu anti-age negu kože?

Odgovor: Hijaluronska kiselina, vitamin C, kao i retinoidi - ali uz preporuku vašeg dermatologa.

Pitanje 5: Postoje li novi trendovi ili inovacije u estetskoj medicini za očuvanje prirodnog izgleda kože?

Odgovor: Najnovije generacije kolagen stimulatora poput Aesplla, Juvlook, Lesina kao i najnoviji laseri.

Pitanje 6: Koji je najznačajniji savet ili trik za negu kože koji ste otkrili do sada?

Odgovor: Kao i kod vežbanja i zdrave ishrane, tako i u anti-age medicini, neophodan je kontinuitet i izbor vašeg dermatologa. Najvažnija stvar: NE u svoje lice trajne materijale i uvek stavljajte na lice SPF faktor.

2. Diana Morić

Pitanje 1: Kako redovna fizička aktivnost pomaže u smanjenju znakova starenja na koži?

Odgovor: Imam punih 36 godina i iza sebe veliku sportsku karijeru. Majka sam (uskoro po drugi put), i sve to u velikoj meri utiče na našu kožu. Čitav život sam izložena i suncu i hladnoći zbog treniranja, što mi je dalo ovaj mladalački izgled koji imam. Ljudi uglavnom misle da studiram kad me upoznaju. Zaista, zdrav način života pomaže da zadržite top formu i taj mladalački izgled. Ipak, nega kože mora biti na zavidnom nivou ako želite da izgledate mlađe bar 10 godina.

Pitanje 2: Koje vrste fizičke aktivnosti/vežbi najviše doprinose očuvanju tonusa mišića i mladalačkog izgleda kože?

Odgovor: Poslednje dve godine treniram sa našim istaknutim doktorom sportske medicine, Markom Dimitrijevićem, i pod njegovim vođstvom radim puno ponavljanja vežbi sa opterećenjem sopstvenog tela, bez tegova. Moram vam reći da to fenomenalno utiče na mene!

Pitanje 3: Da li postoje specifične vežbe koje poboljšavaju cirkulaciju i pružaju koži prirodan sjaj?

Odgovor: Preporučila bih tuširanje hladnom vodom! Pored treniranja, to i te kako pozitivno utiče na prirodan sjaj kože. U početku može biti malo nezgodno, ali vrlo brzo se naviknete i počnete uživati. Probajte, koža postaje nikad sjajnija!

Pitanje 4: Na koji način fitnes pomaže u redukciji stresa, a samim tim i u očuvanju zdravlja kože?

Odgovor: U regulisanju stresa pre svega pomaže da se izolujete od stvari koje vam ga stvaraju! Najbolje je izbegavati ljude ili situacije koje vam donose stres. Umesto toga, uključite trening u svoju rutinu – verujte, bićete na sedmom nebu!

Pitanje 5: Šta preporučujete kao rutinu za žene koje žele balans između fitnesa i opuštanja, a da to pozitivno utiče na kožu?

Odgovor: Kao što rekoh, preporučujem redukovanje stresa tako što ćemo pažljivo birati ljude koji nas okružuju, zatim praktikovati zdravu ishranu, kontakt sa prirodom (provoditi vreme na selu, planini, pored reke) i, naravno, baviti se fizičkom aktivnošću!

Ako na sve to dodate Predire Paris proizvode, bićete uvek zadovoljni, kako sobom, tako i svojim izgledom!

3. Svetlana Majkić

Pitanje 1: Koliko naše mentalno zdravlje i nivo stresa utiču na kvalitet kože i pojavu znakova starenja?

Odgovor: Naše mentalno stanje može se direktno reflektovati na koži. Hroničan umor i stres ostavljaju vidljive tragove, ali aktiviraju oslobađanje hormona kortizola, koji povećava proizvodnju sebuma, što može dovesti do akni i drugih problema sa kožom.  Stanja produženog stresa ubrzavaju proces starenja (kroz oštećenje kolagena i elastina, proteina koji koži daju čvrstoću i elastičnost). Zbog toga osobe koje su pod stalnim stresom i oni koji nemaju veštinu upravljanja stresom često brže primećuju fine linije, bore i opuštanje kože. Održavanje mentalnog zdravlja ključno je za emocionalno blagostanje, i igra važnu ulogu u  dugotrajnom očuvanju mladolikog izgleda.

Pitanje 2: Koje tehnike opuštanja ili mindfulnessa preporučujete ženama koje žele da očuvaju mladalački izgled?

Odgovor: Balansiran i strukturisan život u kome nalazimo vremena za sebe, za brigu o svom telu, svom zdravlju. Vreme provedeno sa ljudima koji nas vole i pored kojih se osećamo dobro takođe je dragoceno. Kada su u pitanju tehnike opuštanja njih ima više, a važno je naći koja je za nas najefikasnija. Neke od tehnika su svesno disanje, progresivno opuštanje mišića, relaksacione tehnike i svakodnevne mindfulness prakse koje mogu smanjiti nivo stresa i tako povoljno uticati na kožu. Vođene meditacije i joga su takođe odlični načini da se fokusirate na sadašnji trenutak, smanjite tenziju i omogućite telu da se regeneriše. Preporučujem i tehnike poput skeniranja tela (bodyscan), koja može pomoći u smanjenju napetosti lica i vrata, što vodi ka opuštenijem i svežijem izgledu.

Pitanje 3: Na koji način negativna percepcija sopstvenog izgleda može uticati na zdravlje kože i kako to prevazići?

Odgovor: Negativna percepcija sopstvenog izgleda često uvodi u anksioznost i depresiju, što na duže staze ostavlja posledice na kožu. Zabrinutost i nezadovoljstvo izgledom može povećati samokritiku, što može dovesti do prekomernog korišćenja proizvoda i iritacija kože, što dodatno pogoršava stanje, ili do zanemarivanja higijene i povlačenja iz života zajednice. Zato je briga o mentalnom zdravlju važna, i ona je sastavni deo brige o sebi. Ljubav prema sebi se gradi i održava zdravim rutinama spavanja, ishrane, staranja o zdravlju, održavanjem i izgradnjom bliskih odnosa. Fokusiranje na naše potrebe, na pomoć telu da sve što radi za nas može da uradi kako treba, na potrebe našeg unutrašnjeg bića a ne samo na njegov izgled, može preokrenuti negativnu percepciju sebe. Razvijanje saosećanja prema sebi ključno je za postizanje unutrašnjeg mira, što se odražava na koži.

Pitanje 4: Kako se samopouzdanje i briga o mentalnom zdravlju reflektuju na kožu?

Odgovor: Zadovoljna i zdrava osoba zrači. Samopouzdanje i briga o mentalnom zdravlju pozitivno utiču na izgled kože. Kada osećamo unutrašnji mir, naš organizam funkcioniše skladnije – koža se lakše oporavlja, zadržava vlagu i manje je podložna inflamaciji. Osobe koje praktikuju pozitivne mentalne navike, i imaju razvijene rutine brige o sebi često imaju zdraviji ten, jer se njihov stres smanjuje, a time i negativni efekti na kožu. Ovo ne čudi jer briga o sebi uključuje negu kože ali i staranje o sebi kao o dragocenom ljudskom biću, davanje sebi na važnosti i značaju, osećaj da smo voljeni, što dodatno podiže samopouzdanje, jer se osećate dobro u svojoj koži, doslovno i figurativno.

Pitanje 5: Koji su najefikasniji načini za balansiranje svakodnevnog stresa i održavanja mentalnog zdravlja, a da to pozitivno utiče na kožu?

Odgovor: Najefikasniji načini su integrisanje malih rituala opuštanja u svakodnevni život, osvešćivanje svojih granica u fizičkom i psihološkom smislu i u skladu sa tim ostavljanje prostora za pauze za meditaciju ili opuštanje, vežbanje, šetnje na svežem vazduhu i kontakt sa prirodom, pravilnu ishranu bogatu antioksidantima. Moram naglasiti i zdrave navike u vezi sa ritualima uspavljivanja i spavanja što je, takođe, ključno – tokom sna, koža se regeneriše, a mozak dobija priliku da obradi stresne informacije i događaje toga dana i pripremi se za naredni. Zatim, hidratacija organizma i kože može pomoći u balansiranju efekata stresa. Kombinacija ovih zdravih navika smanjuje nivo stresa, podstiče mentalno zdravlje i blistav ten.

Pitanje 6: Koji je najznačajniji savet ili trik za negu kože koji ste otkrili do sada?

Odgovor: Ono što smatram najvažnijim trikom, ako se to može tako nazvati, koji sam otkrila je taj da je koža ogledalo unutrašnjeg zdravlja – nega ne dolazi samo spolja, već i iznutra. Kombinacija hidratacije, balansirane ishrane, redovnog sna i briga o mentalnom zdravlju kroz neke od mindfulness praksi čini čuda za kožu. Sposobnost da obezbedite sebi mala ostrva zadovoljstva u toku dana, da vam bude jasna vasa pozicija u životu I gde je to kuda ste krenuli. Takođe, jednostavan savet: nemojte se plašiti da smanjite rutinu nege i fokusirate se na kvalitetne proizvode, i stručnjake koji su od poverenja. Koža sve pamti, tako da sa negom treba početi na vreme.

---------------------------

Nega kože nije samo trend, već dugoročna investicija u zdravlje i lepotu. Nadamo se da su vam saveti naših stručnjaka iz ovog prvog dela bloga dali uvid u to kako pravilna rutina i stručne preporuke mogu doprineti vašem izgledu kroz sve životne faze.

Predire Paris možete pratiti na našem Instagram profilu @predireparis_srbija kako biste dobili još više saveta o nezi kože i otkrili proizvode koji donose vidljive anti-age rezultate. Takođe, naše današnje sagovornice možete pronaći ovde:

Koga biste voleli da vidite u drugom delu bloga? Pišite nam u komentarima i podelite svoje predloge!


3 komentari

  • Vrlo opsirni i dragoceni saveti. Hvala najlepse

    Ljiljana
  • Fantastičan Blog 🥰 Konačno da čujemo stručna lica, jer ne mogu vise da slusam influensere po drustvenim mrežama 🤦‍♀️

    Olivera Mikić
  • Odusevili ste me ovim blogom! Radujem se da citam drugi deo, jedva cekam 😍

    Radmila

Ostavi komentar